Ми підкорили не лише Говерлу!

Копил Наталія Миколаївна


Учні Покровської школи мають бажання і знаходять можливості для подорожей. Звичайно, не без допомоги батьків. Маршрут, який я намітила, сподобався дітям і батькам.


Це була перша настільки далека мандрівка наших школярів. Не вдаючись до подробиць, скажу - все у нас вийшло! Покровське-Київ-Ворохта-Коломия-Королівка (печера Оптимістична)-Хотин-Кам’янець-Подільський-Київ-Покровське - ось маршрут, який ми подолали за шість днів. А це, не багато-не мало, а цілих п’ять областей!


Шлях наш пролягав через Київ, де ми мали трохи часу перепочити і поїсти в Пузатій Хаті до пересадки на поїзд Київ-Ворохта (Фото з профіля @_amalia.chykhno):
Київський вокзал в очікуванні поїзда в Пузатій Хаті в Пузатій Хаті в Пузатій Хаті
Далі нас очікувала довга, проте весела дорога всю ніч до Ворохти - першого пункту в нашій екскурсії (Фото з профіля @_amalia.chykhno):
в поїзді в поїзді в поїзді

Походження назви "Ворохта"

Час в поїзді ми коротали за обміном цікавинками про подорож. І першою була розповідь про місто, з якого почнеться наш маршрут. Одна з небагатьох легенд каже нам, що назва селища виникла у ХVII столітті. Як розказують, у перших мешканців містчека Мочерняків був слуга, дезертир з армії, котрого звали Ворохта. Був він дуже розумним і винахідливим, і саме тому по його поради часто зверталися мешканці ближніх сіл, приказуючи "іду до Ворохти". Звідси й береться назва нового міжгірного поселення - Ворохта.

І ось нарешті вранці ми приїхали у Ворохту:
екскурсія Ворохта екскурсія Ворохта
Фото з профіля @_amalia.chykhno:
прибуття до Ворохти прибуття до Ворохти прибуття до Ворохти прибуття до Ворохти Ворохта фото Ворохта фото Ворохта фото Ворохта фото Ворохта фото Ворохта фото
Спочатку була оглядова екскурсія по Ворохті:
оглядова екскурсія по Ворохті

Гірськолижні трампліни у Ворохті

Ми піднімались і спускалися по канатній дорозі, стояли біля фінішу та старту найбільшого в Україні лижного трампліна, де тренувалась олімпійська збірна, навіть каталися на санках з гори:
найбільший в Україні лижний трамплін найбільший в Україні лижний трамплін найбільший в Україні лижний трамплін
Ворохта раніше була відома як центр розвитку зимових видів спорту - тут навіть був трамплін для стрибків на лижах, а також підйомники і обладнані схили для катання по снігу. Однак тепер все це - в минулому. Трампліни потроху розбирають, а обладнання банально псується під впливом нещадного часу. Зараз у Ворохті є єдина в Україні лижна траса зі штучним покриттям. А от лижні трампліни часів СССР закинуті і занедбані, збереглись у Ворохті лише два з чотирьох (на диво їх і досі використовують екстремали):

Екстрім-тур на всюдиході по горам

А потім на машині-всюдиході мандрували на Карпатську вершину г. Магору. Дух захоплювало від краси, що розкривалася довкола:
на гору на всюдиході на гору на всюдиході
Фото з профіля @_amalia.chykhno:
на горі Магура на горі Магура на горі Магура на горі Магура на горі Магура на горі Магура на горі Магура на горі Магура на горі Магура на горі Магура

Зйомки та герої фільму "Останній москаль"

Несподіванкою для нас виявився факт, що саме у Ворохті знімались кадри з фільму "Останній москаль". Ось і фото (з профіля @_ty4ka.m), що підтверджують це:
місце зйомок останній москаль місце зйомок останній москаль

Похід на Говерлу

Наступного дня ми підкоряли Говерлу. Підйом вийшов доволі довгим (від бази Заросляк до вершини Говерли - 2:20 год.), і доволі важким. Не передати словами тих відчуттів, які переповнюють тебе, коли стоїш на найвищій вершині України. Перед тобою навколо стільки простору, стільки небес і бескрайніх полонин! Весь світ, як на долоні! Повірте, це треба побачити і відчути.
шлях на Говерлу на вершині Говерли
Фото з профіля Макс Матвеенко:
на вершині Говерли на вершині Говерли на вершині Говерли на вершині Говерли на вершині Говерли на вершині Говерли на вершині Говерли на вершині Говерли на вершині Говерли на вершині Говерли на вершині Говерли
Фото з профіля @_amalia.chykhno:
на вершині Говерли на вершині Говерли на вершині Говерли на вершині Говерли на вершині Говерли на вершині Говерли на вершині Говерли на вершині Говерли на вершині Говерли на вершині Говерли на вершині Говерли на вершині Говерли на вершині Говерли на вершині Говерли на вершині Говерли на вершині Говерли
Фото з профіля @_vladdragula:
на вершині Говерли на вершині Говерли на вершині Говерли на вершині Говерли на вершині Говерли на вершині Говерли на вершині Говерли на вершині Говерли на вершині Говерли на вершині Говерли на вершині Говерли на вершині Говерли на вершині Говерли на вершині Говерли на вершині Говерли
Поверталися назад цікавим і важким маршрутом - вздовж 70-ти метрового водоспаду. Пили воду з джерела, з якого бере початок р. Прут, милувались водоспадом і долинами, навіть перебиралися через стрімкий водоспад. Звичайно ж, не самі, а з допомогою досвідченого провідника - Зарецького Михайла Броніславича Ризиковано, але ж як цікаво!
уздовж Прута
Фото з профіля @_amalia.chykhno:
уздовж Прута уздовж Прута
Фото з профіля @_vladdragula:
уздовж Прута уздовж Прута
Фото з профіля Макс Матвеенко:
уздовж Прута уздовж Прута

Печера Оптимістична

Черговий день приніс нові враження і випробування. У селі Королівка Тернопільської області є гіпсова печера, що має назву "Оптимістична". Сумарна закартована довжина ходів становить понад 260 км. Печера до кінця не розвідана. Вона займає площу близько 2 гектарів, що зумовлено численністю та звивистістю ходів. Ходи залягають на глибині близько 20 м від поверхні. Печера сильно замулена глиною. Трапляються сталактити, освіти, геліктити. Занесена до Книги рекордів Гінесса як найдовша у світі гіпсова печера, найдовша печера Євразії та п'ята за довжиною серед печер світу. Спалеологи ведуть дослідження з 1973 року, а школярі Покровського досліджували печеру майже чотири години. Нікого не злякали вузькі ходи, темрява, стовідсоткова вологість. На голові - каска і ліхтарик і більше ніяких особливих обладунків. Повірте, що після виходу з печери, денне світло сприймається зовсім по іншому!
печера Оптимістична печера Оптимістична
печера Оптимістична печера Оптимістична печера Оптимістична печера Оптимістична
Назва печери Оптимістична така, оскільки скептично налаштовані колеги-спелеолог прозвали львів'ян, котрі першими почали досліджувати печеру, - "оптимістами". Печера залягає на глибині 60-80 м, і має 15 районів, сполучених між собою ходами. Є декілька підземних озер, найбілше з яких має площу 85 м2.
Фото з профіля @_vladdragula:
печера Оптимістична печера Оптимістична печера Оптимістична печера Оптимістична печера Оптимістична печера Оптимістична печера Оптимістична печера Оптимістична печера Оптимістична печера Оптимістична

Хотинська фортеця

Наступного дня нас зустрічали Кам’янець-Подільський і Хотин. Ми побували в Хотинській фортеці, спускались у підземелля, стояли на мурах легендарного замку, який пережив чимало подій і вистояв, зберігся до нашого часу.
Хотинська фортеця
Фото з профіля @_amalia.chykhno:
Хотинська фортеця Хотинська фортеця

Легенди про пляму на стіні Хотинської фортеці

На одній зі стін можна побачити велику пляму. Багато запитань точиться навколо мокрої плями, яка віками не зникає зі стіни Хотинського муру. Дехто бачить у ній обриси території України, інші - переконані, що це зображення глека. На підтвердження останньої версії є кілька легенд, найпоширеніша з яких про хоробру дівчину. Драматична історія свідчить, що спочатку в фортеці не було колодязя. Одного разу у фортеці закінчилася вода. Молода смілива дівчина зголосилася набрати води біля річки. Непоміченою вона пробралася до Дністра і взяла звідти води, але на зворотному шляху її побачили ворожі воїни. Стріла смертельно поранила дівчину, її руки здригнулися - і частина води пролилася на стіну. Але, зібравши останні сили, хоробра красуня донесла глечик воїнам - і померла у них на руках. Відтоді пляма на стіні не тільки не висохла, а й набула форми глечика як символ відчайдушності і боротьби.
Більш романтична версія цієї легенди розповідає про те, що колись у Хотинській фортеці правив князь-тиран. Для того, щоб зміцнити свою політичну позицію, він вирішив видати дочку за іноземного правителя. Але дівчина була закохана у місцевого воєводу. Коли князь довідався про таємний зв’язок дочки, наказав замурувати її живцем у стіні фортеці. Дівчина не пручалась, лише гірко плакала за втраченим життям і любов’ю. Кажуть, вона тужить досі - і її гіркі сльози просочуються на стіні фортеці. Пляма, за легендою, не висохне доти, доки закохані не возз’єднаються.
Проте експертиза стверджує, що це всього-навсього оліфа.
Фото з профіля @_vladdragula:
Хотинська фортеця Хотинська фортеця Хотинська фортеця

Кам’янець-Подільський. Каньйон. Замок.

У Кам’янці-Подільському вразив міст через каньйон, що сполучає старе і нове місто. Висота його аж 80 метрів. Немало цікавого було і в фортеці.
Фото з профіля @_amalia.chykhno:
міст через каньйон
Фото з профіля @_vladdragula:
Кам’янець-Подільський фото Кам’янець-Подільський фото Кам’янець-Подільський фото Кам’янець-Подільський фото

Можливо, хочете знати, якому транспорту надавали перевагу? Ця мандрівка була цікава ще й тим, що пересувалися на різних видах: поїзди, електрички, автобуси, таксі, метро. А найголовніше у цій подорожі було те, що ми скрізь зустрічалися лише з добрими людьми, які нам допомагали, розуміли і, мабуть, раділи за нас...