Копил Наталія Миколаївна

Вітаю Вас на моїй сторінці!

Кордони України

Автор проекту: Макошинська ЗОШ І-ІІІ ступенів, Леонтієва Людмила Василівна
Тема: "Кордони України"
Держава обіймає найбільшу на континенті територію (603 тисяч кв. км.), якщо не брати до уваги дві євразійські країни - Росію та Туреччину.

Кордони України

Актуальність теми - З одного боку, у ХХ ст. ми вперше стали державною нацією й об’єднали в кордонах своєї держави майже всю територію, на якій відбувався впродовж віків етногенез українського народу. Ще на початку ХХ ст. ми перебували у складі двох імперій, які готувалися до війни між собою. У цій війні правлячі кола розраховували використати людські й матеріальні ресурси підвладних їм українських земель, щоб завдати поразки противнику й утвердити панування над усією Україною. А наприкінці ХХ ст. на карті Європи з’явилася незалежна Україна.
З іншого боку, у ХХ ст. на цій території відбувалися світові, міжнаціональні й громадські війни. На чверть століття утвердився сталінський режим, що спричинив до мільйонів втрат населення внаслідок масових репресій, депортацій і добровільних втеч. За незалежними один від одного розрахунками (М.Шаповал,1927 р; В.Кубійович, 1935 р; В.Кабузан, 1981р.), на території, де українці становили більшість населення, проживало в 1914 році 46 млн. осіб. Стільки має й сучасна Україна (на 2011 р)

Українська Центральна Рада травень 1917 рік

Після краху самодержавства Росія стала розпадатися. Утворенням УЦР українці почали боротьбу за державні права. У травні 1917 року цей орган революційної влади поставив перед петроградським урядом питання про автономію України в межах "губерній Київської, Подільської, Волинської, Чернігівської, Полтавської, Харківської, Катеринославської, Херсонської і Таврійської"

Українська Центральна Рада

Петроградський уряд змушений був визнати УЦР органом крайового управління, але у визначенні кордонів узяв до уваги історичний принцип, а не етнографічний - це Волинська, Подільська, Київська, Полтавська, Чернігівська (без 4-х північних повітів).
За умовами миру у Брест-Литовську українська делегація змогла наполягати на визначенні кордону за етнографічним принципом у межах колишньої Російської імперії й домоглася у лютому 1918 році включення до складу УНР Холмщини, Підляшшя. Австрійській уряд заблокував спробу внести до порядку денного питання про приєднання до України Східної Галичини та Північної Галичини
На фото будинок УЦР у Києві:

Українська Центральна Рада

Гетьманат П. Скоропадського

Уряд П. Скоропадського і делегація Кубанської Народної Ради уклали між собою угоду про возз’єднання України й Кубані, але втілити її в життя не судилося.
Після тривалих переговорів з крайовим урядом Криму досягнуто угоду про приєднання півострова до України. Однак падіння гетьманського уряду унеможливило її реалізацію.

Скоропадський Павло

На прийомі у П. Скоропадського:

Скоропадський Павло Скоропадський Павло

Грошові знаки Української Держави

Організовано діяльність міністерства фінансів. Введено національну валюту, яка була забезпечена природними ресурсами України та цукром. Організовано збалансування державного бюджету, конвертацію національної валюти тощо.

Грошові знаки Української Держави

Гетьман оглядає українських вояків. 1918 рік

Гетьман

Радянські карикатури, 1918 рік

Радянські карикатури Радянські карикатури

Поштові марки УНР

Поштові марки УНР

7 листопада 1917 року прийнято ІІІ Універсал УЦР. Проголошено УНР як складову автономну частину Російської Республіки. Україна не відокремлюється від Росії, але влада в Україні відтепер належить лише УЦР та Генеральному секретаріату. УНР поширювалася на 9 губерній (Київська, Волинська, Подільська, Чернігівська, Полтавська, Харківська, Херсонська, Таврійська (без Криму), Катеринославська). Остаточно питання про приєднання до України Курщини, Холмщини, Воронежчини та інших суміжних з Україною губерній із переважним українським населенням мало вирішуватися способом переговорів.

Грошові знаки УНР

Грошові знаки УНР

Спробу зупинити радянські війська здійснив загін студентів, військових курсантів, гімназистів - старшокласників (500 душ) під Крутами (між Ніжином та Бахмачем) під командуванням сотника Омельченка. Вони були озброєні рушницями, десятком кулеметів, однією гарматою на залізничній платформі. Маючи багаторазову перевагу в чисельності, червоні зім’яли оборону і знищили багатьох.
17 березня 1918 року тіла 27 юнаків, які загинули в бою під Крутами, було перевезено до Києва і переховано на Аскольдовій горі.

Західноукраїнська Народна республіка

13 листопада 1918 року - проголошено ЗУНР.
Президентом ЗУНР став голова Української народної ради Євген Петрушевич
Герб ЗУНР - золотий лев на синьому тлі, обернений у правий бік.
Прапор ЗУНР - жовто-блакитне полотнище.
Територія ЗУНР становила 70 тис. кв. км., 71% населення - українці (Східна Галичина, Північна Буковина, Закарпатська Русь (Угорська Русь)
З грудня 1918 року офіційно існувала Українська Галицька армія.

Західноукраїнська Народна республіка

Злука УНР і ЗУНР

Злука УНР і ЗУНР

1 грудня 1918 року у Фастові укладено договір між ЗУНР і УНР про об’єднання двох українських держав.
3 січня 1919 року Українська національна рада у Станіславі проголосила підтвердження укладеного у Фастові договору і ратифікувала акт міждержавного об’єднання.
22 січня 1919 року у Києві на майдані біля Софійського собору було проголошено об’єднання ЗУНР і УНР. ЗУНР дістала назву ЗОУНР і повну автономію. Державний герб - тризуб.

Освячення хреста на честь проголошення ЗУНР

Освячення хреста

Українські землі у складі Польщі, Румунії і Чехословаччини

Після українсько - польської війни 1918 - 1919 рр. Східну Галичину і Західну Волинь окупували польські війська, змусивши УГА та уряд ЗУНР відступити за річку Збруч.
Радянська - польська війна 1920 року закінчилася Ризьким миром
(березень 1921 р.). Українські етнічні землі площею 122 тис.кв.км. (Східна Галичина, Західна Волинь, Західне Полісся, Підляшшя, Лемківщина і Холмщина) увійшли до складу Польщі.
У березні 1923 року Рада послів Антанти визнала східний кордон Польщі, встановлений Ризьким договором, і позбавила Східну Галичину статусу міжнародної території.
Близько 15 тисяч кв. км українських етнічних земель (Закарпатська Україна під назвою Підкарпатська Русь і Пряшівщина) увійшли до складу Чехословаччини.
Площа захопленої Румунією в 1918 році території (Північна Буковина, Хотинщина, Південна Бессарабія) складала 17,6 тисяч кв.км.

Мітинг селян - повстанців на Чернігівщині, 1918 рік
Повстанці - анархісти

Повстанці Повстанці

Війська УНР залишають Київ, січень 1919 рік

Війська УНР

У грудні 1918 року група радянських військ В. Антонова - Овсієнка рушила в Україну. На бік більшовиків перейшли повстанці армії Н. Махна і Г. Григор’єва.
3 січня радянські війська зайняли Харків, куди й переїхав Тимчасовий робітничо - селянській уряд України.
Харків став столицею радянської України.
6 січня 1919 року проголошено УСРР (ця назва існувала до 1937 року)
5 лютого 1919 року більшовики після кількох боїв вступили до Києва. Директорія переїхала до Вінниці, у березні до Жмеринки.
Директорія втратила контроль над більшістю території України і переслідувана радянськими військами покинула Україну у квітні 1919 року

Більшовицьке військо входить у Київ. 5 лютого 1919 року

Більшовицьке військо

Політика "воєнного комунізму"
Вводилася продовольча розкладка
Заборонялася приватна торгівля продуктами харчування
Оголошувалася державна монополія на хліб, цукор, чай і сіль
Введено обов’язкову трудову повинність
Націоналізація всієї промисловості
Натуралізація в оплаті праці, зрівнялівка у розподілі.
Замість товарно - грошових відносин запроваджено товарообмін між містом і селом
Мілітаризація праці.
Створення колгоспів, комун і радгоспів.
Широкий централізм.

На параді українській військ у Києві. Грудень 1918 рік

Парад українській військ у Києві

Від УССР до незалежної України

Мітинг у Києві. Січень 1919 року

Мітинг у Києві

6 січня 1919 року проголошено Українську Соціалістичну Радянську Республіку (УСРР) ця назва існувала до прийняття конституції 1937 року.
30 січня 1922 року - створено СРСР.
1937 - 1991 рр. - період існування СРСР.
16 липня 1990 року - прийнято Декларацію про державний суверенітет України.
24 серпня 1991 року - ВРУ проголосила Акт незалежності України.

Кремлівських можновладців Україна турбувала особливо, бо вона була найбільшою за людськими й матеріальними ресурсами союзна республіка. Це пояснює негативну реакцію, з якою Кремль реагував на неодноразові спроби українських керівників приєднати прилеглі до республіки території, заселені здебільшого українським населенням.
Перепис населення 1926 року засвідчив, що на прилеглих територіях Воронезької та Курської губерній, а також у Таганрозькому та Кубанському округах і Краснодарському районі Північно - Кавказького краю проживало 2,7 млн. українців.
До 1939 року територія УСРР (з 1936 року - УРСР) у кордонах СРСР не зростала, а скорочувалася.
У 1939 - 1940 і 1945 рр. територія УРСР істотно зросла за рахунок українських земель у складі сусідніх держав.

Кордони УРСР на 1939 рік

Кордони УРСР

За умовами радянсько - німецького договору від 28 вересня 1939 року "Про дружбу і кордон" у складі УРСР з’явилося 6 нових областей, а її територія зросла з 450 до 540 тисяч кв.км.
Територія Підляшшя, Надсяння, Лемківщини, Холмщини залишилися на окупованій Німеччиною території.

Кордони УРСР на 1940 рік

Кордони УРСР

Користуючись можливостями, які випливали з пакту Ріббентропа - Молотова, Сталін висунув Румунії ультиматут і в червні 1940 року зайняв без бою Бессарабію та Північну Буковину. Об’єднанням Хотинського повіту Бессарабії з Північною Буковиною було створено Чернівецьку область УРСР. Кордони між Молдавською РСР і УРСР було визначено за етнографічним принципом. УРСР втратила райони лівобережного Придністров’я у складі Молдавської АРСР, але здобула два південні повіти Бессарабії.

Кордони України на 1944-1945 роки

Після звільнення Закарпаття радянськими військами в жовтні 1944 року реальна владу стали перебирати на себе народні комітети. Вони створювалися під контролем Кремля, але на хвилі народного піднесення. З’їзд народних комітетів у листопаді 1944 року проголосив про вихід Закарпатської України зі складу Чехословаччини і про її возз’єднання з УРСР.
"Велика трійка" не втрутилася в діалог СРСР і Чехословаччини відносно долі Закарпаття. Чехословацький уряд у червні 1945 року погодився з возз’єднанням цього краю з УРСР.

Кордони України на 1954 рік

"У Кремлі вирішили напередодні 300 річчя "возз’єднання" Росії з Україною передати українцям Кримську область. Багато хто в сучасній Росії вважає цю передачу "царським дарунком" М.Хрущова українській компартійно - радянській номенклатурі, яка підтримала першого секретаря ЦК КПРС в його боротьбі за абсолютну владу. Проте зміна кордонів на користь України була спільним рішенням кремлівського "колективного керівництва". Воно було зумовлене докорінною зміною політичної ситуації в СРСР після смерті Сталіна. Неможливість використовувати масовий терор в постсталінську епоху змушувала кремлівських вождів робити акцент на переконуванні, а не залякуванні. Українців треба було переконувати, що принципи інтернаціоналізму й дружби є засадничими в політиці КПРС" С.Кульчицький

Запитання до учнів - Чи згодні ви з думкою автора? Відповідь обгрунтуйте.

Кордони України після проголошення незалежності

Кордони України після здобуття незалежності України були поставлені під сумнів Росією і Румунією. У зв’язку з цим захиталися підвалини всієї системи післявоєнного європейського устрою, непорушність якої задекларовано Гельсінськими угодами 1975 року.
У липні 1993 року ВР Російської Федерації ухвалили рішення про надання Севастополю статусу міста Російської Федерації (до 1997 р.)
Румунія у 1993 році оголосила "таким, що втратила актуальність" Договір про режим радянсько - румунського кордону 1961року. У 1995 році був оголошений не чинним "Протокол про уточнення лінії державного кордону" 1948 року. Керована урядом громадська кампанія вимагала повернення Чернівецької області і Південної Бессарабії.
Коли Румунія взяла курс на вступ до НАТО і ЄС, то для неї стало неможливим залишати нерозв’язаними питання про кордон із сусідніми країнами. Румунський уряд вжив заходів до припинення громадських виступів за повернення втрачених територій. Адже, передача цих земель була легітимізована Паризьким мирним договором, який у лютому 1947 року Румунія змушена була укласти з ООН.

Перевірте себе

Кордони України

Позначте назву країни, до складу якої після поразки революції 1917-1921 років увійшли сучасні українські території, позначені цифрами "3" і "4"
А. Польща
Б. Чехо-Словаччина
В. Українська Соціалістична Радянська Республіка
Г. Румунія
Д. Туреччина

Перевірте себе

Кордони України

Позначте дату утворення українського урядового органу, що йому відповідає добірка ілюстрацій:
А. 4 березня 1917 року
Б. 19 березня 1917 року
В. 10 червня 1917 року
Г. 15 червня 1917 року
Д. 3 липня 1917 року

Скачати у форматі pptx