Атестаційний урок – Брейн-ринг з історії у 7-х класах на тему: «Русь - Україна»

Київська Русь

ІАЛ НУБіП України

2022 р.

Учитель:Копил Н.М.
Тема:Київська Русь
Мета:
  1. розкрити історичне значення Русі-України;
  2. формувати основні поняття: "держава", "князь", "віче" тощо;
  3. розвивати навички роботи з текстом підручника і документами, уміння аналізувати, висловлювати власну думку;
  4. розвивати вміння знаходити необхідну інформацію писемних джерелах для пояснення історичних явищ і подій;
  5. активізувати пізнавальну діяльність здобувачів освіти;
  6. виховувати почуття патріотизму, поваги до своєї історії.
Тип уроку:урок перевірки та корекції знань, умінь, навичок.
Форма уроку:історичний брейн-ринг.
Обладнання:портрети київських князів, карта Русі-України, роздатковий матеріал, ребуси.

Хід уроку

I. Організація класу

- Добрий день, дорогі діти. Пора починати наш урок. Але перед уроком давайте налаштуємося на плідну роботу. Відчуємо себе часточками колективу, краю, держави, Всесвіту і скажімо собі:

  1. Я прийшов на урок для чого? (Вчитися)
  2. Треба бути яким? (Спокійним)
  3. Зі мною хто? (Мої друзі)
  4. Вони мене що? (Поважають)
  5. Мені це як? (Приємно)
  6. Я готовий до чого? (До успішної роботи).

II. Оголошення теми і мети уроку

Русь-Україна - це велика держава східнослов'янських племен. Вона охоплювала територію від Чорного до Балтійського моря і від Карпат аж до Волги. Київська Русь є колискою української народності. На міжнародній арені Русь-Україна посідала одне з провідних місць у Європі. Її виникнення відносимо до IX століття.

Сьогодні ми пройдемося тернистими шляхами формування та розквіту найдавнішої української держави - Русі-України.

Епіграфом нашого уроку стануть такі слова: "Русь-Україна - це рідна колиска, Це предків домівка, держава князівська".

Оголошується тема і мета уроку (на дошці).

Але історія - це непроста наука, а наш урок теж не зовсім звичайний. Сьогодні я запросила гостю до нас на урок. Давайте її зустрінемо з почестями. (Команди шикуються у дві колони. Заходить Кліо, вітається із здобувачами освіти і гостями. Читає вірш.)

Чи дозволите, шановна Кліо, розпочати? Спостерігай, шановна Кліо, за грою, а в кінці гри допоможеш нам визначити переможця.

ІІІ. Хід гри

І раунд Бліц-турнір "Знавець князівської історії"

(за правильну відповідь - 1 бал)

  1. Хто заснував, за легендою, місто Київ? (Кий)
  2. Хто з князів на знак перемоги прибив щит на воротах Царгорода? (Олег)
  3. Як називались народні збори у Київській Русі? (Віче)
  4. Хто з київських князів загинув від рук своїх підданих? (Ігор)
  5. Який князь став для нащадків зразком воїна? (Святослав)
  6. Шукаючи чуже - втратив своє, - такий напис зробив печенізький князь на чаші, зробленій із черепа київського князя. Якого саме? (Святослава)
  7. Хто перший з київських князів здійснив дипломатичну місію у Візантію? (Ольга)
  8. Як народ назвав князя Володимира Святославовича? (Володимир "ясне сонечко")
  9. Як за часів Київської Русі інакше називали Чорне море? (Руське море)
  10. Яка жінка з княжого роду стала королевою Франції? (Ольга)
  11. Який князь здійснив 83 великі походи проти половців? (Мономах)
  12. Хто заснував першу на Русі бібліотеку? (Ярослав Мудрий)
  13. Ким було запроваджено перші на Русі школи? (Володимиром Великим)
  14. Як називається мозаїчна ікона Божої Матері в Софіївському соборі? (Оранта)

ІІ раунд "Вгадай князя" (за правильну відповідь - І бал)

  1. Князь, від руки якого загинув Аскольд. (Олег)
  2. Знав тебе народ ласкавий,

    Називав теж "сонцем ясним",

    Бо зробив ти край великим,

    А свій люд - багатим, щасним. (Володимир Великий)

  3. Був це смілий князь-вояка,

    Все в таборі проживав.

    І ціле життя відважно

    З ворогами воював.

    Як на кого йшов війною,

    То казав: "Іду на вас!".

    Ненадійно на ворога

    Не напав він ані раз. (Святослав)

  4. Але мудрість цього князя

    Вся була в його ділах,

    У державнім будівництві,

    Владі, устрою, в судах. (Ярослав Мудрий)

  5. По незгодах між братами

    Ти заблис, як зірка ясна:

    Бо за тебе Україна

    Процвітала горда, щасна.

    Ти князів до згоди кликав

    Як дітей та рідна мати:

    Знайте всі, що тільки згода

    Може тривко будувати! (В.Мономах)

  6. Князь встає і йде до діда.

    "А чи знаєш, мій віщун,

    У якім бою стрілою

    В мене кине Бог Перун?"

    "Не на крилах стріл Перуна

    Принесеться смерть твоя,

    Ти загинеш, славний князю,

    Від коханого коня". (Олег)

  7. "Я згодна і хочу давно охреститись,

    Тоді лише зможу піти до вінця.

    Та хочу я, царю, тебе попросити

    За хресного бути для мене вітця".

    Згодився. Відбулось...

    "Дружиною стати Не можу я, царю, тепер вже... Прости!

    Бо ж ти мені хресний віднині є тато.

    Закон не дозволить - мене ж ти хрестив..." (Ольга)

ІІІ раунд "Гра Капітанів"

Сенкан

І капітан - іменник "Князь", II капітан - іменник "Дружина".

IV раунд "Галерея Портретів"

Розкласти портрети князів за черговістю князювання і назвати кожного князя.

V раунд "Ребус" - Понятійний

І командаХРИСТИЯНСТВО
123456
АТСБДОИ
БЕВХЖТП
ВРЛКСМФ
ГІЯЗИЦН

Завдання: Б3, В1, Г4, А2, Б5, А6, Г2, Г6, В4, А1, Б2, А5.

ІІ командаЯЗИЧНИЦТВО
123456
АОВРЗКР
ББТЯДМН
ВИПХЧЖФ
ГІМИСЦК

Завдання: Б3, А4, В1, В4, Б6, Г3, Г5, Б2, А2, А1.

VI раунд "Візитка"

Співставити:

КийОстанній князь династії Києвичів.
АскольдПолянський князь, засновник міста Києва.
ОлегКиївський князь був вихователем і правителем при малолітньому Ігорі.
ІгорКнязь-воїн, який, розпочинаючи війну, попереджав своїх ворогів словами "Іду на ви".
ОльгаВелика княгиня князівська, канонізована православною церквою.
СвятославВеликий київський князь, фактичний засновник династії Рюриковичів.

VII раунд "Домашнє завдання"

Розповісти легенду:

І команда - Про засновника Києва

ІІ команда - Про смерть Олега

VІІІ раунд "Заморочки з бочки"

(задають один одному)

  1. "Хай буде це матір'ю городам руським" (Олег)
  2. "Де, княже, твоя голова впаде, там і ми ляжемо" (воїни Святославу)
  3. "Я, сину, пізнала Бога і радуюся. А коли і ти пізнаєш Бога, то почнеш радуватися". (Ольга)
  4. "Якщо не прийде хто завтра на ріку - будь-то багатий чи бідний, чи злидень, чи раб - буде мені ворогом!" (Володимир Великий)
  5. "І послав він до греків послів, мовлячи "Хочу на вас іти..." (Святослав)
  6. "Тож слухайтесь брат брата. Тепер же поручаю я замість себе, стіл свій, Київ, найстаршому синові своєму, брату Ізяславу. Слухайтесь його, як ото слухались мене, нехай він вам буде замість мене." (Я.Мудрий)

IX раунд. Підсумок. Закріплення знань

(Кліо підводить підсумок, оголошує переможця, нагороджує відзнаками)

Команда-переможець - відзнака "Ерудит"

Друга команда - відзнака "За активну участь"

- Які ви сьогодні активні, як гарно відповідали. Скажіть, які періоди в історії України ми вивчили?

- Яких князів запам'ятали?

- Які сподобалися? Чому?

- А за правління якого князя ви хотіли б жити?

- А зараз я вам приготувала маленькі подаруночки.

Прийом "Подарунок"

(Здобувачі освіти стають у коло, розраховуються по порядку. Запам'ятовують свій номер і знаходять серед розкладених на столі конвертиків (з побажаннями) свій номер.)

На цьому наш урок закінчено.

На все добре!