Копил Наталія Миколаївна

Вітаю Вас на моїй сторінці!

Воєнно-політичні події 1656-1657 р.р. Іван Виговський

Мета: охарактеризувати основні воєнно-політичні події Національно-Визвольної війни українського народу проти Речі Посполитої у 1656-1657 р.р. і дати їм історичну оцінку, визначити місце Б.Хмельницького в історії України, дати йому характеристику як видатному українському політику, дипломату і полководцю; розвивати в учнів уміння працювати з історичними джерелами і на їх основі робити висновки та узагальнення, давати оцінку історичним подіям і висловлювати свою точку зору щодо них, складати розгорнуту характеристику історичному діячу, визначати його місце і роль в історії України.
Основні поняття: "Лівобережна Гетьманщина", "Віленське перемир’я"
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація знань учнів.

Метод "Точка зору"
  1. Чим характерні воєнно-політичні події Національно-визвольної війни у 1654-1655 р.р.?
  2. Чому Б.Хмельницький уклав союз із Москвою?
  3. Яким був зміст українсько-московського договору? Які наслідки він мав для Гетьманщини?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Проблемне запитання:
Якими були причини і наслідки походу Хмельницького на Львів 1655 р.?

ІV. Вивчення нового матеріалу

Робота з таблицею Умови Віленського перемир’я
Метод "Кубування"
Учитель пропонує учням подану схему для аналізу. Розглядаючи її, вони повинні послідовно виконати шість розумових операцій: описати -> засоціювати -> порівняти -> проаналізувати -> застосувати -> знайти аргументи "за" і "проти".

Робота з твором І. Нечуя-Левицького "Гетьман Іван Виговський".
Метод "Кероване читання"

Десь на заході дотлівало сонце. Червінною барвою засвітилося небо над Конотопом. Згасав день, та не вщухала битва. Смертоносним градом сипали гармати, тонко голосили кулі, лиховісно дзвеніла криця. Гетьман Виговський на мить спинився, витер спітніле чоло. Раптом зовсім поряд важко гупнуло гарматне ядро. Нажаханий кінь несамовито смикнув вуздечку. Проте замість стрибка хитнувся і впав, залитий кров’ю. "І цього разу я не твій, смерте", - тільки й устиг подумати гетьман, швидко схоплюючись на ноги.
- Не вбережеш, гетьмане, голови - з ким святкуватимемо перемогу? - гукали до Виговського козаки.
"А й справді, з ким?" - майнула думка в козацького керманича й він рушив далі, аби власним оком охопити поле битви.
Під стінами Конотопа ще кипів бій, але несподіванок уже статися не могло: тієї вечірньої пори українська кіннота наздоганяла рештки московської армії, прагнучи вщент розбити сили московитів. "Може, зглянеться Всевишній над нашим безталанням, - думав гетьман, перебираючи в пам’яті подробиці дня. - Ех, коли б справді змогли позбутися зрадливої опіки московського царя!" У листі до польського воєначальника Анджея Потоцького свої думки з приводу перемоги під Конотопом Іван Виговський виклав так: "Та нещасний я син матері моєї, Вітчизни, що мені випало бути в таких страшних приступах, протидіяти доволі потужному ворогові. Але якби я з ним не зійшовся відважно, то довелося б обплакувати втрату не тільки всього краю, а й нові, може, й непереборні труднощі для Вітчизни".

Обговорення уривку твору:
Чим зумовлені причини Конотопської битви на думку гетьмана Івана Виговського?

Становище в Гетьманщині після смерті Б.Хмельницького.
Робота в парах
1-й учень. На основі тексту підручника визначити основні напрямки зовнішньої політики І. Виговського.
2-й учень. На основі тексту підручника визначити основні напрямки внутрішньої політики І. Виговського.
Учні в парах обговорюють виконані завдання та заносять відповіді до таблиці.
основні напрямки політики Виговського
Гадяцька угода 1658 р. і російсько-українська війна 1658-1659 р.р.
Пояснення вчителя з елементами демонстрації.

V. Узагальнення та систематизація знань

Метод "Побудова повідомлень за алгоритмом"
Учитель подає учням алгоритми, за якими ті готують усне повідомлення за темою уроку: "причина → подія → наслідок", "навіщо? → хто? → що? → коли?".

VІ. Домашнє завдання
  1. Опрацювати §15.
  2. Охарактеризувати гетьмана Івана Виговського як політика, полководця, дипломата.

Скачати у форматі docx