Копил Наталія Миколаївна

Вітаю Вас на моїй сторінці!

Відлік часу в історії стародавнього світу

Практичне заняття №1
Тема: Практичне заняття. Відлік часу в історії стародавнього світу.

Мета: сформувати уявлення про хронологічні межі історії стародавнього світу; пояснити як історичні процеси розвиваються в часі та просторі; здійснити відлік років в історії; співвідносити рік століття тисячоліття, визначати тривалість і послідовність історичних подій; застосовувати і пояснювати на прикладах поняття і терміни: "історія стародавнього світу", "ера до Різдва Христового і від Різдва Христового"; виховати повагу до історії стародавнього світу.
Тип уроку: практичне застосування знань, навичок та вмінь.

Хід уроку:

І. Організаційний момент.
Привітання учнів, повідомлення теми практичного заняття.

ІІ. Завдання практичного заняття.
З’ясувати, що таке час і простір в історії.
Пояснити, як визначати час історії Стародавнього світу, використовуючи стрічку часу.
Навчити розв’язувати хронологічні задачі.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Епіграфи уроку написанні на дошці. Вислови про час: "Час рушійний образ нерухомої вічності". Жан-Жак Руссо.
"Час є найбільший з новаторів". Френсіс Бекон

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Час і простір в історії.

Бесіда за запитаннями: Що таке простір в історії?
Відповідь: Простір в історії це географічні дані території, життя і побут людей, пов’язаних з місцевістю де вони проживали.
Наприклад: люди, які живуть у місцевості з теплим кліматом (у країнах Африки, Південної Америки і т.д.) будують житло, що значно відрізняється від будинків на території з морозними і сніжними зимами (у країнах Скандинавії). Простір в історії зображується на історичних картах.

історичні карти

історичні карти

Що таке час в історії?
Відповідь: Час в історії - це точка виміру від якої починається відлік.

Завдання №1
Робота з текстом підручника стор. 9
Пояснити, спираючись на ілюстрації, як заняття людей, особливості їхнього житла, одягу, харчування, навіть традиції і звичаї пов’язанні з тим, у якій місцевості (тобто в якому просторі) вони мешкали.

час в історії

2. Визначення часу в історії Стародавнього світу.

Слово вчителя:
В давнину народи світу вели відлік часу по різному. В одних країнах його вели з початку правління нового царя, коли цар помирав, починався новий відлік часу. В інших країнах відлік часу вели від будь-якої знаменної події. Наприклад: римляни - від заснування міста Рим.
В основі літочислення було покладено біблейську розповідь про створення світу. Сучасне літочислення виникло близько двох тисяч років тому. Воно пов’язане з роком народження Ісуса Христа. Багато народів з цього моменту ведуть свій відлік в історії. Більшість країн світу перейшло на новий відлік часу - від Різдва. Час від Різдва Христового і до сьогоднішнього дня історики називають нашою ерою. Але і до Різдва Христового в житті людей відбувалися різні події. Яким же чином вести відлік часу? Він також ведеться від Різдва Христового, але в зворотному напрямі. Є 1 р. до н.е. і 1 р. н.е. Щоб не було плутанини дати до нашої ери позначають до н.е., рік нашої ери залишають без позначень. На стрічці часу це матиме такий вигляд.

До Різдва Христового (до нашої ери)Різдво Христовевід Різдва Христового (наша ера)
стрічка часу

Щоб зрозуміти, чому відбулися ті чи інші події, які наслідки вони мали для людей, потрібно з’ясувати, що відбувалося до них, а що після них?
Послідовність історичних подій у часі називають хронологією. Від грецької мови "хронос" - час, "логос" - наука.

Завдання №1
З’ясуйте, чи є хронологічно вірним запропонований порядок зображення.
АБ
Мізинська стоянка Трипільське поселення
Мізинська стоянка, ХVІІІ тис. до н.е.Трипільське поселення, ІV тис. до н.е.
ВГ
Храм Соломона Саламінська битва
Храм Соломона, Х ст. до н.е.Саламінська битва, V ст. до н.е.

Відповідь АБВГ.

Завдання №2
Позначте дати зображень на стрічці часу.
Відповідь:

Завдання № 3
Співвіднесіть арабські цифри з римськими та навпаки.
ІV*
11*
VІІІ*
9*
ХІХ*
16*

Завдання № 4
Розв’язати хронологічну задачу.
Підрахуйте, скільки років минуло від заснування Риму (753 р. до н.е.) до заснування американського міста Філадельфія (1682 р.)?
Відповідь: 753 + 1682 = 2435 р.

Узагальнення та систематизація знань.

Закінчіть речення.
Мені було цікаво (не цікаво)..., навчився (навчилася) на уроці, я думаю що...

VІ. Домашнє завдання.

2 (стор. 9-11), прочитати. Виконати вправи з "історичної математики". (О.І. Пометун, П.В. Мороз, Ю.Б. Малієнко).

Скачати у форматі docx