Копил Наталія Миколаївна

Вітаю Вас на моїй сторінці!

Історичні джерела про скіфів. Геродот про скіфський похід Дарія І.

Практичне заняття №4
Тема: Історичні джерела про скіфів. Геродот про скіфський похід Дарія І.

Мета: показати на карті територію Скіфії; характеризувати суспільне, господарське життя та культурну спадщину скіфів, що проживали на території України та їх внесок у культурну спадщину людства; описати спосіб життя скіфів за писемними творами давньогрецького історика-мандрівника Геродота; вихвати повагу до історії стародавньої Скіфії.
Тип уроку: практичне застосування знань, навичок та вмінь.

Хід уроку:

І. Організаційний момент.
Привітання учнів, повідомлення теми практичного заняття.

ІІ. Завдання практичного заняття.
1. Ознайомитися з природними умовами Скіфії.
2. Описати яким було населення Скіфії.
3. Розглянути побут скіфів.
4. Охарактеризувати військове мистецтво скіфів.
5. Обговорити скіфський похід перського царя Дарія І.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя: "Кожен з них - кінний стрілець", - ця коротка й виразна характеристика Геродота найповніше відображає образ народу, який сьогодні ми будемо вивчати.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Природні умови Скіфії.

Слово вчителя: Сьогодні до школи надійшла телефонограма з туристичної фірми. Нам з вами запропоновано незвичайну подорож. Щоб отримати право нею скористатися, нам необхідно з’ясувати, куди саме ми вирушимо. Відповідь ми отримаємо, якщо правильно розв’яжемо ребус, внесений до маршрутного листа.
Завдання №1 Розв’яжіть ребус.
ребус Скіфія
Відповідь: Скіфія
Слово вчителя: Яскраву сторінку в давню історію нашої землі вписали скіфи. Вона оживає не лише у блиску золота і чудернацьких образах, а й у динаміці подій, донесених писемними джерелами. Подорожуючи країною "Скіфія", ми маємо знати, які природні умови в цій країні.
Завдання №2 Робота з текстом підручника стор. 88 (джерела). Дати відповідь на питання.
- Який клімат переважає на території Скіфії? Відповідь: сувора зима.
- Як природні умови впливають на життя скіфів? Відповідь: північні області материка не населенні.

2. Населення Скіфії.

Завдання №3 Позначити на контурній карті розселення скіфських племен, використовуючи карту в підручнику стор. 89 та джерело "Геродот про населення Скіфії".
карта розселення скіфських племен
Відповідь: скіфи-орачі, скіфи-кочівники, царські скіфи.

3. Розглянути побут скіфів

Завдання №4 Скласти усне оповідання про побут скіфів, спираючись на джерело з підручника стор. 90 "Геродот про побут скіфів" та ілюстрації.
побут скіфів побут скіфів
побут скіфів побут скіфів
Відповідь: живуть в кибитках, чоловіки їздять верхи, розводять отари овець, їдять "іпаку" та п’ють кобиляче молоко.

4. Військове мистецтво скіфів

Слово вчителя: Усі чоловіки були воїнами. Повнолітнім вважався той скіф, котрий випив кров убитого ним ворога. Кожний вільний скіф спершу навчався їздити на коні, а вже потім ходити. Основною зброєю скіфів був лук, довгий спис і короткий меч – акінак. Стародавній історик Юстін писав: "Це був народ у праці – невтомний, у війнах – неприборканий, а міцність тіла його була незвичайною". Голови усіх убитих у бою, скіфський воїн приносить цареві. Тому, що тільки той, хто приніс голову ворога, одержує свою частку здобичі, а інакше – нічого. Дружба скріплювалася звичаєм побратимства: у посудину з вином і кров’ю тих, хто давав клятву, занурювалася їхня зброя, після чого побратими одночасно випивали напій.

5. Скіфський похід перського царя Дарія І

Завдання №5 Прочитати текст підручника і обговорити у парах джерело на стор. 91 "Геродот про скіфський похід перського царя Дарія І".
V. Узагальнення та систематизація знань.
Розв’язати кросворд.
кросворд скіфи
Питання:
1. За якою річкою жили скіфі - кочовики?
2. Яка пора року переважала у Скіфії?
3. Де мешкали скіфи?
4. Які скіфи розташовувалися на південному сході?
5. Як називався сир з кобилячого молока?

Закінчити речення.
- Сьогодні на уроці я навчився (навчилася)...,тепер я знаю, що...

VI. Домашнє завдання.
§ 19 (стор. 88 – 91), прочитати, закінчити розв’язання кросворду. (О.І. Пометун, П.В. Мороз, Ю.Б. Малієнко).

Скачати у форматі docx