Копил Наталія Миколаївна

Вітаю Вас на моїй сторінці!

Наукові знання, освіта та писемність у Стародавньому Китаї

Практичне заняття №5
Тема: Наукові знання, освіта та писемність у Стародавньому Китаї

Мета: застосовувати та пояснювати на прикладах поняття: "конфуціанство"; описувати та характеризувати релігійні погляди і культурні здобутки мешканців давнього Китаю; оцінити внесок Китаю у світову культуру.
Тип уроку: практичне застосування знань, навичок та вмінь.

Хід уроку:

І. Організаційний момент.
Привітання учнів, повідомлення теми практичного заняття.

ІІ. Завдання практичного заняття.
1. Ознайомитися з науковими знаннями та винаходами, якими уславилися давні китайці.
2. Визначити особливості писемності Стародавнього Китаю.
3. Вивчити Великого мислителя Конфуція і основні положення його вчення.
4. Охарактеризувати освіту у Стародавньому Китаї.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя: 好天儿 Hǎo tiān er /хао тян ер/ (Добрий день, діти!)

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Наукові знання та винаходи, якими уславилися давні китайці.

Слово вчителя: Стародавній Китай дав людству чудові винаходи. Культура стародавнього Китаю заклала основу культурно-історичного розвитку китайської цивілізації і зробила глибокий вплив на культуру сьогодення. Астрономія в Китаї має дуже довгу історію та давні традиції. На думку британського вченого Джозефа Нідема, китайці до арабів були найбільш наполегливими та точними спостерігачами небесних явищ у світі. Різні китайські автори твердять, що історія астрономії в країні сягає періоду раніше другого тисячоліття до нашої ери.
Фрагмент давньої китайської карти зоряного неба
Фрагмент давньої китайської карти зоряного неба

Дуньхуанську карту було знайдено в так званій "секретній печері" (сьогодні відомій як "Книжна печера", відкритій на початку XX ст.), розташованій у буддійському печерному комплексі Могао. Дуньхуанську карту датують приблизно 700 роком нашої ери. Вона подає назви понад 1300 зірок та містить багато корисної для сучасних астрономів інформації.

Математика в Китаї розвивалася з глибокої давнини більш-менш самостійно і досягла свого найбільшого розвитку до XIV ст. н.е. Ця наука в Китаї має свою періодизацію. Ту математику, яку ми вивчаємо з вами - це перший період він має назву "глибока давнина" (шангу) обіймає період із часу легендарного Хуанди на початок Хеньскої династії - 2700 - 100 рр. до н. е. Китайські математики знали десяткові дроби та дії з від’ємними числами.

Модель китайського компаса
Модель китайського компаса

Перший прототип компаса, як вважається, з’явився за часів династії Хань (202 р. до н.е. - 220 р. н.е.), коли китайці почали використовувати магнітний залізняк, орієнтований на північ-південь. Правда, він отримав застосування не в навігації, а у ворожінні. У давньому тексті "Луньхен", написаному в 1 ст. н.е., в главі 52 давній компас описується так: "Цей інструмент нагадує ложку, і якщо його покласти на тарілку, то його ручка вкаже на південь".

Паперова банкнота хуейцзі
Паперова банкнота хуейцзі, надрукована в 1160 р.

Першим великим винаходом стародавнього Китаю вважається папір. Згідно з китайськими літописами династії Східна Хань, папір винайшов двірський євнух династії Хань - Цай Лун у 105 році н.е.

У глибоку давнину в Китаї до появи паперу для записів використовували скручені в згортки смужки з бамбука, сувої з шовку, дерев’яні та глиняні таблички і т.д. Найбільш же давні китайські тексти або "цзягувень" були виявлені на черепашачих панцирах, які датуються 2 тис. до н. е. (династія Шан).

Всі народи світу мають свої традиційні методи лікування, які сторіччями старанно збиралися і бережно зберігалися в пам'яті нащадків. Їх позитивні результати, практичного застосування стали основою досвіду народної медицини. Так і в Китаї місцеві лікарі визначали на тілі людини певні активні точки (нервові центри), вплив на які підтримує здоров’я. Одним із видів лікування була квітка женьшеню.

Порох
Порох

Вважається, що порох був розроблений у Китаї в X столітті. Спочатку він використовувався як начинка в запальних снарядах, а пізніше були винайдені порохові снаряди вибухової дії. Крім військової справи, порох активно застосовували і в побуті. Так, порох вважався добрим дезінфікуючим засобом при лікуванні виразок і ран, під час епідемій, а також його використовували для винищення шкідливих комах.

Проте, мабуть, найбільш "яскравим" винаходом, який з’явився завдяки створенню пороху, є феєрверки. У Піднебесній вони мали особливе значення. За стародавніми повір’ями, злі духи сильно бояться яскравого світла і гучного звуку. Тому, здавна на Новий китайський рік існувала традиція, у дворах палити багаття з бамбука, який шипів у вогні і лопався з тріском. А винахід порохових зарядів, безсумнівно, налякав "нечисту силу" вже не на жарт - адже за силою звуку і світла вони значно перевершували старий спосіб. Пізніше китайські вмільці почали створювати різнокольорові феєрверки шляхом додавання в порох різних речовин. Сьогодні феєрверки стали незамінним атрибутом святкування Нового року практично у всіх країнах світу.

Сейсмограф
Сейсмограф
Чжан Хен
Чжан Хен
Сейсмограф - прилад для автоматичного запису коливань земної поверхні, зумовлених сейсмічними хвилями (при землетрусах). У 132 р. Чжан Хен розробив сейсмограф, що визначав можливість землетрусу на відстані від 400 до 500 км.

Завдання №1 Розгадати кросворд за картинками.
1 давня китайська карта зоряного небаКарта
2 китайський компасКомпас
3 Паперова банкнотаПапір
4 ЖеньшеньЖеньшень
5 ПорохПорох
6 СейсмографСейсмограф
кросворд

2. Визначити особливості писемності Стародавнього Китаю.

Завдання №1 Прочитати текст підручника стор. 112 та заповнити схему.
Писемність Стародавнього Китаю
Писемність Стародавнього Китаю

3. Великий мислитель Конфуцій і основні положення його вчення

Конфуцій - давньокитайський філософ та політичний діяч, титульна фігура у конфуціанстві. В його вченні значна увага приділяється питанням світобудови і справедливого суспільного устрою у Піднебесній, тобто сучасними словами, у глобальному суспільстві.
Конфуцій
Конфуцій

Конфуціанство - це вчення, що зародилося у VІ ст. до н. е. в Китаї. Головна мета людини, згідно з конфуціанством, полягає в прагненні досягти моральної досконалості.
Завдання №1 Прочитати текст підручника стор. 112-113 та виписати головні вчення Конфуція.
Відповідь: Навчайтеся! Коли людина перестав вчитися, вона може втратити і те, чого навчилася раніше. Будьте вимогливими до себе і поблажливими до інших. Не заздріть нікому і нікого не зневажайте. Творіть добро. Зло утвориться саме. Платіть добром за добро, а за зло віддячуйте по справедливості.

4. Освіта у Стародавньому Китаї

Освіта у Стародавньому Китаї
Освіта у Стародавньому Китаї

Завдання № 1 Скласти план за текстом підручника стор. 113-114
Відповідь: - Виховання поваги. - "Шість мистецтв". - Навчання дітей (приватні та державні школи).
V. Узагальнення та систематизація знань.
Закінчіть речення. - Сьогодні на уроці я навчився (навчилася)..., тепер я знаю, що...
VI. Домашнє завдання.
§ 24 (стор. 110-114), прочитати, заповнити таблицю стор. 110 "Винаходи Китаю"
ВинахідДе (для чого) використовувався
(О.І. Пометун, П.В. Мороз, Ю.Б. Малієнко).

Скачати у форматі docx