Копил Наталія Миколаївна

Вітаю Вас на моїй сторінці!

Мистецтво Стародавньої Греції

Практичне заняття №8
Тема: Мистецтво Стародавньої Греції

Мета: ознайомити з особливостями Давньогрецької архітектури; описати Давньогрецьку скульптуру і живопис; розкрити особливості Давньогрецького театру; виховати повагу до Давньогрецької спадщини.
Тип уроку: практичне застосування знань, навичок та вмінь.

Хід уроку:

І. Організаційний момент.
Привітання учнів, повідомлення теми практичного заняття.

ІІ. Завдання практичного заняття.
1. Ознайомитися з особливостями Давньогрецької архітектури.
2. Описати Давньогрецьку скульптуру і живопис.
3. Розкрити особливості Давньогрецького театру.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя: - Давньогрецьке мистецтво внесло вагомий внесок у світове мистецтво. Його характеризують як гармонійне, врівноважене, красиве, чітке пропорційне і впорядковане. Людина в ньому досконала фізично і морально. В античній Греції був розквіт багатьох видів мистецтва, таких як скульптура, вазопис, архітектура та театр.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Ознайомитися з особливостями Давньогрецької архітектури

Слово вчителя: - Мистецтво Стародавньої Греції - це спокійна і велична краса, гармонія і ясність, які служили зразком і джерелом для пізніших епох історії культури. Найбільшим досягненням архітектури Стародавньої Греції були храми. Вважають, що прообразом для храму послужило давнє житло греків - прямокутна в плані будівля з двома колонами перед входом. Храм складався з приміщення без вікон, де знаходилася статуя божества, будівлю оточували в один або два ряди колони. Вони підтримували балки перекриття і двосхилий дах. У напівтемному внутрішньому приміщенні біля статуї бога могли бувати лише жерці, народ же бачив храм тільки зовні. До найбільш значних архітектурних комплексів відноситься центральний афінський архітектурний ансамбль Акрополь, що представляє собою майстерний твір будівельного мистецтва, зведений найвизначнішими майстрами в середині і першій половині V ст. до н.е.
Асиметричний ансамбль Акрополя, блискучий приклад єдиного композиційного задуму, включав в себе наступні споруди:
- головний храм Парфенон;
- парадний вхід на західному схилі Акрополя - Пропілеї;
- грандіозну статую Афіни - воїна - Промахос, створену скульптором Фідієм;
- побудовані пізніше невеликий храм Афіни - Переможниці, або Ніке Аптерос і Ерехтейон - храм присвячений Афіні і Посейдону.

Завдання №1 Підписати на малюнку де знаходяться споруди Афінського Акрополя, використовуючи зображення в підручнику стор. 174.
Назва населенняЧим займалисяКількість
СпартіатиВоїни9 000
ПеріекиРемісники, купці40 000
ІлотиРаби, землероби140 000
Завдання №2 Дати відповідь на питання. Які верстви населення зображено на ілюстрації?
спартіатиПеріекиІлоти
А) спартіатиБ) періекиВ) ілоти

2. Державний устрій і суспільне життя Спарти.

Слово вчителя: - Якось спартанці запитали Лікурга: "Як зробити, щоб сусідні країни не нападали на нас?". На що він сказав: "Залишайтеся бідними і не будьте ні в чому багатшими від сусідів". Лікург ввів закон - вигнання з країни іноземців, щоб, приїжджаючи в країну, вони не навчили місцевих громадян чогось поганого.
Лікург
Лікург
Лікург - легендарний законодавець Спарти, впровадив Конституцію держави, відому в усній формі як "Велика Ретра".

Завдання №1 Скласти план за уривками із документів в тексті підручника на стор. 148-149.
Відповідь: План
1. Залізні монети.
2. Рабство і свобода.
3. Рівність прав.

3. Побут спартанців.

Слово вчителя: - В одязі і помешканнях зберігалася простота. Тільки перед битвою спартанці вбиралися як на свято: вони надягали тоді червоні плащі, прикрашали вінками свої довгі коси і йшли з піснями під звуки флейт. Чому червоного кольору: по-перше, вони вважали цей колір більш мужнім, а по-друге, їм здавалося, що криваво-червоний колір повинен наганяти жах на тих, хто не мав бойового досвіду супротивників. Крім того, якщо хтось із спартанців буде поранений, ворогам це буде непомітно, так як схожість кольорів дозволить приховати кров.
Фрагмент із фільму 300 спартанців Фрагмент із фільму 300 спартанців
Фрагмент із фільму "300 спартанців"

Завдання №1 Робота з текстом підручника стор. 149-150. Дати відповідь на запитання: Чому перський цар жартував над спартанською їжею?
Відповідь: тому що страва була не смачна і ніхто, окрім спартанців, її не міг їсти.

Слово вчителя: Ось чим пояснюється брак харчування: воно було мізерним для того, щоб юнаки звикли до постійного голоду і могли його переносити. Спартанці вважали, що отримавши таке виховання, юнаки будуть краще підготовлені до війни, так як будуть здатні довгий час жити майже без їжі, обходитися без всяких приправ і харчуватися тим, що потрапить під руку. Спартанці вважали, що убога їжа робить юнаків більш здоровими, вони не будуть схильні до повноти, а стануть дужими і навіть красивими.

4. Розкрити особливості спартанського виховання.

Завдання № 1 Робота з текстом підручника стор. 150. Опрацювати уривки з праці давньогрецького письменника і історика Плутарха та співвіднесіть зображення та вислів відповідно до тексту.
A) старійшини оглядають дитину
Відповідь: старійшини оглядають дитину.
Б) Вислів: "Розмови за поріг не виходять"
Відповідь: діти за трапезою.
B) виховання дівчат
Відповідь: виховання дівчат.
Г) виховання хлопчиків
Відповідь: виховання хлопчиків.

V. Узагальнення та систематизація знань.
Запитання до учнів: - Оцініть цей урок, визначаючи, що було для вас зі знаком "+", а що - зі знаком "-". Що виявилось найцікавішим?

VІ. Домашнє завдання.
§ 32 (стор. 147 - 150 ), прочитати. (О.І. Пометун, П.В. Мороз, Ю.Б. Малієнко).

Скачати у форматі docx